Tradycyjna pożyczka udzielana jest poprzez przelew na konto bankowe. Tymczasem pożyczka do domu to nowoczesny sposób na to, aby w procedurze jej udzielenia uniknąć przejścia pieniędzy przez bank. Jak otrzymać pożyczkę do domu?

Dla kogo?

Firmy pożyczkowe oferują udzielenie pożyczki do domu osobom, które spełniają takie same warunki, jak w przypadku tradycyjnej pożyczki. Pożyczkobiorca musi być osobą pełnoletnią oraz musi podpisać umowę pożyczki. Firmy nie sprawdzają zdolności kredytowej, zatem nie są potrzebne żadne dodatkowe zaświadczenia. Pożyczka do domu jest odpowiedzią na potrzeby osób, których konto bankowe zostało zajęte, na przykład przez komornika. Wszelkie pieniądze, które na nie trafiają są weryfikowane i mogą podlegać egzekucji. Tymczasem pożyczka ma przecież na celu finansowanie bieżących potrzeb gospodarstw domowych.

Jak to działa?

Pierwszym krokiem do otrzymania pożyczki jest wypełnienie wniosku. Zazwyczaj można to zrobić poprzez stronę internetową i również w systemie online odesłać wypełniony wniosek. Następnie należy oczekiwać na telefon od konsultanta, który będzie chciał umówić się na konkretny termin w domu pożyczkobiorcy. W ustalony dzień konsultant przyjeżdża do klienta i wręcza mu gotówkę. Zazwyczaj klienci nie muszą długo czekać na odpowiedź – czasami pieniądze dostają już w tym samym dniu, w którym wysłali wniosek. W terminach przewidzianych w umowie konsultant ponownie stawia się w domu klienta w celu odbioru gotówki. Spłata może odbywać się jednorazowo bądź w ratach w zależności od tego, co przewiduje w tej kwestii umowa. Każdorazowo jednak pracownik firmy osobiście odbiera pieniądze.

Koszty pożyczki

Podstawowym kosztem dla pożyczkobiorcy są odsetki, które płacone będą według określonej stopy procentowej. Dodatkowo firma pożyczkowa pobiera prowizję za czasowe udostępnienie gotówki. Zarówno odsetki, jak i prowizja mogą być różnej wysokości, co zależy od firmy, od której klient pożycza pieniądze. Dodatkowym kosztem charakterystycznym dla pożyczki do domu jest opłata za dojazd pracownika firmy do mieszkania klienta. Należy mieć przy tym na uwadze, że firma nalicza opłatę już za pierwszy przyjazd. Każdy następny jest dodatkowym obciążeniem dla pożyczkobiorcy. Jeżeli pożyczka spłacana jest jednorazowo, koszt będzie najniższy, natomiast jeżeli klient decyduje się na jej spłatę w ratach, koszty rosną. Im więcej razy konsultant pojawi się w domu klienta, tym więcej finalnie będzie kosztować pożyczka do domu. Warto jednak pamiętać, że pomimo dodatkowych opłat często ten rodzaj pożyczki jest jedynym, na jaki dana osoba może sobie pozwolić.